úvod   /   Články   /   Žatecký stroj času - moderní expozice

Žatecký stroj času - moderní expozice

Žatecký stroj času - banner
 
Abyste viděli, co konkrétně se skrývá za našim projektem 'Moderní expozice', připravili jsme pro Vás pár slov o konkrétním projektu. Od poloviny roku 2012 vznikal projekt nové stálé výstavy v Regionálním muzeu K. A. Polánka v Žatci. Cílem bylo využít moderních technologií a vtáhnout návštěvníka do dění tak, aby se cítil obohacen nejen informačně, ale také si odnesl silný zážitek.
 

UPDATE 01. 04. 2013: Spustili jsme samostatný web pro projekt Moderní Expozice!

 

Někdy v půli roku 2012 vznikla v žateckém muzeu myšlenka a záměr vybudovat novou moderní expozici. Tématem měla být prezentace starého Žatce formou starých fotek a pohlednic a mělo být využíváno aktuálních informačních technologií.

Původní idea moderní expozice zahrnovala pouze využití QR kódů, případně velkoplošnou televizní obrazovku a ovládací pult, kde by návštěvník mohl prohlížet prezentaci fotografií a faktů o starém Žatci. To se nám zdálo "trochu málo" na opravdu moderní počin.

Navrhli jsme tak využití herních mechanizmů, tzv. gamifikaci,a také použití tabletů. Cílem bylo zaprvé, aby návštěvníci mohli interagovat s výstavou paralelně, což by v případě jednoho či dvou kiosků s velkoplošnými (dotykovými) monitory nebylo možné, a zadruhé co nejvíce vtáhnout návštěvníka do tématu, a to nejlépe s využitím hry. Zde se také otevíral prostor pro využití tabletů, na kterých poběží na míru vytvořená aplikace - hra. Návštěvník tedy dostane propůjčen tablet, ponoří se do příběhu hry, jejíž úspěšné dokončení bude vyžadovat interakci s expozicí, a nejen že se tak dozví mnohé zajímavé informace o starém Žatci, ale také si odnese zážitek ze hry a jejího příběhu.

Pro realizaci designu takto moderní expozice a především pro zapojení mechanizmů gamifikace jsme se spojili se společností Gameful z Brna, která má s problematikou dalekosáhlé zkušenosti. Gameful navrhl pro expozici exkluzivní grafickou identitu, vymyslel herní mechanizmyscénář hry samotné a také realizoval samotnou aplikaci pro iPad.

Gameful - odborníci na gamifikaci!

Během projektu tak vznikl vkusný grafický design a identita výstavy jako takové - panely prezentující staré žatecké fotografie a zajímavé informace, sloužící také jako informační vodítka ve hře na tabletech, velmi silný herní příběh pojednávající o fiktivním Žateckém Stroji Času, prostřednictvím něhož (formou hry na tabletu) se návštěvník dostane do různých epoch Žatce, setká se se zajímavými lidmi a odhalí tajemství skrytého pokladu, a v neposlední řadě také na míru ušitá iPad aplikace - hra.

Využili jsme také šance a integrovali herní aplikaci s webem muzea a novými médii, konkrétně s Facebookem. Moderní expozice přece nemůže fenomén dnešní doby ignorovat! Integrace probíhá na dvou úrovních zaprvé tak, že návštěvník muzea, který nebude mít čas hru dohrát do konce, si může nechat zaslat na svůj e-mail kód, sloužící k navázání na hru v místě, kde přestal. Zadruhé je umožněno návštěvníkovi po úspěšném dokončení hry zadat jeho jméno a e-mail a na webu muzea automaticky vygenerovat certifikát o úspěšném absolvování (graficky vyvedená listina se jménem), jíž se může velmi snadno pochlubit svým přátelům na Facebooku, což může velmi elegantně a bez dalšího úsilí přitáhnout do muzea nové zvědavé návštěvníky. Úspěšnému řešiteli hry také přijde e-mailem artefakt, který je oním pokladem, který se má v rámci příběhu objevit. Ale to bychom již prozradili moc. Každopádně muzeum tak může (pochopitelně se souhlasem návštěvníků) automatizovaně sbírat databázi e-mailových kontaktů zadaných ve hře a použít ji k dalšímu informování zájemců o aktuálním dění.

Výsledkem našeho takřka půlročního snažení je tedy opravdu moderní stálá výstava "Žatecký stroj času", jež nemá v Česku v současné době obdoby.

Přinášíme Vám také krátké prezentační video z vernisáže této moderní expozice.

Rádi bychom realizovali i další podobné počiny! Máte-li zájem o další informace, napište nám, prosím, na moderniexpozice@cerebra.cz a my Vás budeme kontaktovat.
Kontakt
Cerebra s.r.o.
Pickova 1486/2
Praha - Zbraslav
156 00 
telefonek  +420 721 660 957 
email  info@cerebra.cz
bod  mapa